Aussie & Kiwi Film Fest 9: australská příroda pod hladinou oceánu i ženské hrdinky

Nejnovější filmové počiny z Austrálie a Nového Zélandu v kině Lucerna od 11. do 14. listopadu nabídne přehlídka Aussie & Kiwi Film Fest. Festival zahájí působivé životopisné drama o „Matce maorského národa“ Whině Cooperové, ikoně novozélandské společnosti. Novozélandský film WHINA doplní trojice australských celovečerních snímků různých žánrů a krátké filmy jako bonus. Za pozornost stojí novinka MODROUS, kterou české publikum uvidí v premiéře dřív, než přijde do kin v Austrálii. Předprodej vstupenek je spuštěn zde. Snímky uvidíte v originálním znění s českými titulky.

Režisér Robert Conolly (The Dry) ve svém nejnovějším filmu MODROUS (Blueback), který měl světovou premiéru na prestižním mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v září 2022, zobrazuje výjimečnost vztahu matky s dcerou a důležité environmentální téma. “Dosud jsme ve festivalových filmech promítali záběry exotické australské přírody především na souši, teď uvidíme i místa australské přírody pod vodou. Díky kameře Andrew Commise uvidíte australské západní pobřeží a svět pod hladinou jako nádherný nedotčený klenot, tudíž je pochopitelné, proč si tento svět hrdinky filmu Abby i Dora tolik oblíbily,” vysvětluje Martina Vacková, ředitelka festivalu. 

Název Modrous získal snímek podle obřího pyskouna, ryby, s níž se Abby poznala při šnorchlování a právě takto ji pojmenovala. Ryba je trochu těžkopádným, ale působivým symbolem křehkosti ohroženého světa pod hladinou oceánu. V příběhu pro celou rodinu se prolíná současnost s flashbacky z minulosti, kde je vykresleno, jak se matce (Radha Mitchell) podařilo předat dceři svou lásku k přírodě – v roli Abby září začínající herečka Ilsa Fogg a její slavnější kolegyně Mia Wasikowska. Ve vedlejší roli místního rybáře se objevuje australská a dnes i hollywoodská hvězda Eric Bana. 

Rok od úmrtí nejvýraznějšího aboriginského herce Davida Gulpilila uvedeme životopisný dokument JMENUJI SE GULPILIL (My Name Is Gulpilil). V roce 2014 uvedl festival ve svém prvním ročníku s velkým úspěchem důležitý film tohoto protagonisty Charlieho země (Charlie´s Country), který jsme zvolili také v roce 2020 pro naši charitativní projekci na pomoc australské přírodě postižené ohromnými požáry. 

Dráždivá komedie o ženské sexualitě a realitě života i vztahů JAK OBŠŤASTNIT ŽENU (How to Please a Woman) v hlavní roli s populární anglickou komičkou Sally Phillips zakončí festival v pondělí 14. listopadu. Gině je padesát, ale místo oslav byla propuštěná z práce. Inspirovaná narozeninovým překvapením od svých přítelkyň dostane podnikatelský nápad založit pánskou úklidovou službu, která by nabízela extra výhody pro své ženské zákaznice. Ale může takový byznys vůbec fungovat? 

Festival se vrací ke svému původnímu způsobu promítání a před každým filmem uvádí současné australské a novozélandské krátké filmy. Na zahajovacím večeru diváky pobaví australský oceňovaný animovaný SMYSL ŽIVOTA (Object of Life), který poukazuje na jeden z nejnaléhavějších problémů naší doby: otázku materialismu, vlastnictví a hromadění majetku. 

Přehlídku doplní i nefilmové aktivity a školní představení. Mezi nimi jsou například degustace piv z Pivovaru Raven v Plzni, kdy sládek pivovaru Filip Miller představí piva uvařená z australských a novozélandských chmelů. Pro školy je připravena přednáška o tasmánských čertech a dalších australských zvířatech v Zoo Praha nebo dopolední promítání australského filmu CHLAPEC A PELIKÁN (Storm Boy) se známým australským hercem Geoffrey Rushem v jedné z hlavních rolí.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: