Speciální uvedení: MODROUS v Edison Filmhub s úvodem Greenpeace o ohrožení oceánů

Desátá sezóna festivalu filmů z Austrálie a Nového Zélandu je tady. Přehlídka se uskuteční od 10. do 15. listopadu 2023 tradičně v Kině Lucerna a nově v Edison Filmhub (Jeruzalémská 2, Praha 1). Artové kino se nachází ve zrekonstruované funkcionalistické budově Edisonovy transformační stanice a je součástí Pražské památkové rezervace i fondu UNESCO. Diváky a divačky zde uvítáme už 21. září od 19 hodin na speciální projekci australského filmu MODROUS. Celovečerní australský hraný film s environmentálním námětem uvede Jan Freidinger, expert Greenpeace Česká republika, krátkou přednáškou o tom, co ohrožuje oceány a život v nich. Pokud milujete nespoutaný vodný živel a chcete se dozvědět o jeho významu pro veškerý život na planetě, toto je akce právě pro vás. Trailer a vstupenky zde. (vstupenka platí na přednášku v českém jazyce i projekci filmu)

Abby se při potápění spřátelí s nádhernou velkou modrou rybou – pyskounem. Když zjistí, že je ryba v nebezpečí, inspiruje se od své matky, aktivistky Dory, a postaví se pytlákům, aby neobvyklého přítele zachránila… MODROUS je filmová adaptace románu Blueback, který v roce 1997 napsal známý australský spisovatel Tim Winton známý svými aktivistickými postoji v otázkách ochrany životního prostředí. Film zaujal publikum i kritiku fantastickými scénami pod vodní hladinou, které na velkém plátně vynikají výrazněji, než na domácí obrazovce.

Režisér Robert Conolly (The Dry) ve filmu Modrous, který měl světovou premiéru na mezinárodním filmovém festivalu v Torontu v září 2022, zobrazuje výjimečnost vztahu matky s dcerou a důležité environmentální téma. Díky kameře Andrew Commise uvidíte australské západní pobřeží a svět pod hladinou jako nádherný nedotčený klenot, z čehož je pochopitelné, proč si ho hrdinky filmu Abby i Dora tolik oblíbily.

Název Modrous (Blueback) získal snímek podle obří ryby pyskouna, kterou si Abby oblíbila při šnorchlování a právě takto ji pojmenovala. Ryba je trochu těžkopádným, ale působivým symbolem křehkosti ohroženého světa pod hladinou oceánu.

V příběhu se prolíná současnost s flashbacky z minulosti, kde je vykresleno, jak se matce (Radha Mitchell) podařilo předat dceři svou lásku k přírodě – v roli Abby září začínající herečka Ilsa Fogg a její slavnější kolegyně Mia Wasikowska. Ve vedlejší roli místního rybáře se objevuje hollywoodská hvězda Eric Bana.

Autorka: Markéta Vozková

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: