Maorská skupina Whakaari Rotorua na AKFF 2017

Maorské lidové písně a rituální taneční kroky – včetně tance haka a točení s bílými míčky, kterým se říká poi. Dvacetiminutová performance kulturní skupiny Whakaari Rotorua zaplavila velký sál Lucerny pozitivní energií, po každé písni se ozvalo tleskání a nadšený povyk divaček a diváků.

Když po několika písních v maorštině zazněla “Škoda lásky” a “Sladké mámení”, včetně slavného tanečku, který k této písni z filmu S tebou mě baví svět neodmyslitelně patří, diváci nadšeně tleskali do rytmu a vystupující si publikum získali komplet!

Frontman skupiny Frank Tomas Grapl Junior mezi písněmi divákům vysvětlil, jaký je původ tance haka, jaký význam měly různé pohyby v rituálech Maorů – třeba neustálé třesení rukou. Frank, který má kořeny také na Moravě, mluvil o české historii a připomněl, že nás příští rok čekají oslavy 100 let od založení Československa, že to bude čas vzpomínání na důležité postavy z naší historie – v čele s T.G. Masarykem – a hodnocení toho, kam jsme za tu dobu jako společnost došli.

V maorštině se Nový Zéland řekne Aotearoa, což znamená Země dlouhého bílého oblaku. Členové skupiny Whakaari Rotorua představují tuto zemi a její původní kulturu – vystoupí také 22.11. v kině Ponrepo na zakončení 4. ročníku AKFF 2017 před filmem Mahana.

share:


Odebírejte Newsletter

Jazyk/Language: